مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی فسا

مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی فسا
مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی فسا

مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی فسا

به گزارش روابط عمومی سازمان اورژانس ؛ همایش بزرگ چهل و سومین سالروز تاسیس اورژانس 115 با حضور برخی مسئولین و پرسنل از سراسر کشور در سالن همایش های بین المللی رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد .

دکتر کولیوند سرپرست سازمان اورژانس در سختان خود گفت :

پرسنل اورژانس، شجاعانه و دلسوزانه مشغول خدمت جهادی به مردم هستند و همانطور که مقام معظم رهبری نیز می فرمایند «هر کس به نفع کشور و اقتصاد عمل کند، جهاد کرده است»، پرسنل اورژانس کشور نیز با نجات جان انسان ها و کاهش عوارض، به اقتصاد کشور کمک می کنند .

دکتر پیرحسین کولیوند در مراسم گرامیداشت چهل و سومین سالگرد تاسیس اورژانس کشور، اظهار داشت: خدمات اورژانس با کمک سایر دستگاه ها از جمله هوانیروز، سپاه و نیروهای نظامی در حوادث طبیعی و غیرطبیعی مختلف مانند زلزله کرمانشاه و حادثه تروریستی اهواز، از چشم تیزبین مردم دور نمی ماند.

وی تصریح کرد: یکی از گام هایی که در سازمان اورژانس باید برداشته شود، حضور به موقع و اخلاق مدار بر بالین مصدومان و بیماران است و اخلاق مداری در ارائه خدمات به رضایت مردم و خدا منجر می شود.

وی با بیان اینکه شاکریم که خدا شغلی به ما عنایت کرده که می توانیم به نجات انسان ها کمک کنیم، افزود: نمی توانیم بر روی اعتماد عمومی مردم به اورژانس، قیمت بگذاریم و اجر خدمات این قشر خدوم را خدا می دهد.

دکتر کولیوند با اشاره به نگاه و تاکید ویژه وزیر بهداشت بر توسعه و تقویت اورژانس، گفت: برنامه 5 ساله سازمان اورژانس نهایی و آماده ابلاغ است و چشم اندازی است که مسیر راه خدمات با کیفیت اورژانس را مشخص می کند.

سرپرست سازمان اورژانس کشور ضمن تاکید بر اهمیت افزایش مهارت نیروهای اورژانس، یادآور شد: برای افزایش مهارت و توانمندی نیروهای اورژانس، آموزش های ویژه ای در نظر گرفته شده و علاوه بر این، آموزش هایی برای اقشار مختلف جامعه از جمله رانندگان، دانش آموزان، دانشجویان و اساتید، طلاب و خبرنگاران در نظر گرفته شده است.

وی افزود: رانندگان یکی از اولین گروه هایی هستند که بر بالین مصدومان می رسند بنابراین با همکاری پلیس راهور به دنبال ارائه آموزش های فوریت های پزشکی در زمان اخذ گواهینامه برای مباحث خودامدادی و دگر امدادی هستیم. همچنین با هماهنگی هایی که با وزارت علوم انجام داده ایم، در دانشگاه ها پایگاه های اورژانس مستقر خواهند شد و آموزش های لازم را به دانشجویان و اساتید ارائه خواهند داد.

سرپرست سازمان اورژانس کشور خاطرنشان کرد: رتبه بندی نیروهای اورژانس در دستور کار سازمان اورژانس کشور قرار دارد و وضعیت هر یک از نیروها بر اساس رتبه بندی خواهد بود و شناسایی نیروها در این شرایط، راحت تر خواهد بود.

دکتر کولیوند توسعه اورژانس در سال های گذشته را مناسب دانست و گفت: در حال حاضر 4800 دستگاه آمبولانس در کشور وجود دارد که 2400 دستگاه از آن جدید است و ناوگان زمینی اورژانس، به روز است. همچنین 1480 دستگاه آمبولانس غیرفعال در کشور وجود دارد که تقاضا داریم مراکز اورژانس و دانشگاه های علوم پزشکی، نسبت به نوسازی و بازسازی آنها اقدام کنند.

وی با بیان اینکه در توسعه اورژانس هوایی و موتورلانس موفق عمل کرده ایم، گفت: تاکنون 23 هزار بیمار و مصدوم توسط اورژانس هوایی به مراکز درمانی منتقل شده اند و بیش از 65 درصد از آنها، بعد از انتقال، مستقیم به اتاق عمل رفته اند.

دکتر کولیوند اضافه کرد: با بکارگیری موتورلانس ها، زمان رسیدن نیروهای اورژانس بر بالین بیماران و مصدومان در تهران به حدود 10 تا 12 دقیقه کاهش پیدا کرده و خوشبختانه 500 دستگاه موتورلانس جدید در حال خریداری و توزیع در سایر کلانشهرهای کشور است.

سرپرست سازمان اورژانس کشور تاکید کرد: در موضوع حقوق و مزایای نیروهای اورژانس برنامه هایی اجرا خواهد شد و نباید تفاوتی بین نیروی شرکتی و قراردادی وجود داشته باشد و حقوق پرسنل اورژانس، نباید با اشل کارگری پرداخت شود بلکه با هماهنگی های انجام شده قرار است همزمان با پرداخت کارانه پرسنل اورژانس بیمارستانی، کارانه نیروهای اورژانس پیش بیمارستانی نیز پرداخت شود.